Advertisement

HindustanTimes Sun,13 Jul 2014

Archives

Shanta Kumar
PTI
May 04, 2004
First Published: 13:08 IST(2/4/2004)
Last Updated: 14:13 IST(4/5/2004)

Factfile:

Mother's Name - Smt. Kaushalya Devi
Date of Birth - September 12, 1934
Place of Birth - Garhjamula, Distt. Kangra (Himachal Pradesh)
Marital Status - Married
Spouse's Name - Smt. Santosh Shailja
Education - B.A., LL.B. Educated at Panjab University and University of Delhi
Profession - Political and Social Worker
Positions Held
1965-68 President, Zila Parishad, Kangra
1972-85 Member, Himachal Pradesh Legislative Assembly
1977-80 Chief Minister, Himachal Pradesh
1980-85 Leader of the Opposition, Himachal Pradesh Legislative Assembly
1989 Elected to 9th Lok Sabha
1990-92 Member, Himachal Pradesh Legislative Assembly
Chief Minister, Himachal Pradesh (2nd term)
1998 Re-elected to 12th Lok Sabha (2nd term)
1998-99 Member, Rules Committee
Member, Committee on Defence and its Sub-Committee-I
Member, Library Committee
Member, Consultative Committee, Ministry of Power
1999 Re-elected to 13th Lok Sabha (3rd term)
13 Oct. 1999 - 30 June 2002 -Union Cabinet Minister, Consumer Affairs, Food & Public Distribution
1 July 2002 - 6 April 2003 Union Cabinet Minister, Rural Development

Biography:

Former Chief Minster of the state and the Union Minister Shanta Kumar, who is contesting on the Bharatiya Janata Party ticket from the Kangra constituency, is among the three BJP candidates renominated by the party along with Maheshwar Singh and Suresh Chandel from Mandi and Hamirpur.

He was twice the chief minister of Himachal Pradesh and elected to the Parliament for three terms. If he succeeds, this will be his fourth term to the lower house of the Parliament.


Advertisement
Copyright © 2014 HT Media Limited. All Rights Reserved