Advertisement

HindustanTimes Sun,21 Dec 2014

Archives

Timetable of events (Day 4)
PTI
August 17, 2004
First Published: 10:39 IST(17/8/2004)
Last Updated: 10:54 IST(17/8/2004)
Timetable of events for the fourth day of competition at the Olympics (times GMT):

Archery (start: 0530; end: 1540)

0530-0840: Women's individual 1/16 elimination round

1230-1540: Men's individual 1/16 elimination round

Baseball (start: 0730; end: 1930)

Preliminaries

0730-1030 Netherlands vs Canada

0830-1130 Taiwan vs Greece

1530-1830 Italy vs Australia

1630-1930 Cuba vs Japan

Badminton (start: 0630; end: 1400)

Men's singles round of 16

Men's doubles quarter-finals

Women's doubles round of 16

Men's singles round of 16

Men's doubles quarter-finals

Women's doubles round of 16

Basketball (start: 0600; end: 2100)

Men's preliminaries

0600-0745: New Zealand vs China, Group A

0815-1000: Australia vs Angola, Group B

1130-1315: Lithuania vs Puerto Rico, Group B

1345-1530: Serbia and Montenegro vs Italy, Group A

1700-1845: Spain vs Argentina, Group A

1915-2100: United States vs Greece, Group B

Beach Volleyball (start: 0600; end: 2050)

Men's preliminaries

Women's preliminaries

Boxing (start: 1030; end: 1930)

1030-1200: Flyweight (51kg) preliminaries

1201-1330: Bantamweight (54kg) preliminaries

1630-1800: Flyweight (51kg) preliminaries

1801-1930: Bantamweight (54kg) preliminaries

Canoe/Kayak slalom (start: 0700; end: 1038)

0700-0740: Men's C1 canoe single heats - first run

0750-0838: Women's K1 kayak single heats - first run

0900-0940: Men's C1 canoe single heats - second run

0950-1040: Women's K1 cayak single heats - second run

Equestrian (start: 0600; end: 1000)

Three-day event

0600-1000: Individual cross country

0600-1000: Team cross country

Fencing (start: 0700; end: 1930)

0700-0740: Women's individual sabre eliminations round of 32

0740-0820: Women's individual sabre eliminations round of 16

0830-0850: Women's individual sabre quarter-finals

0900-1000: Men's individual epee eliminations Round of 64

1000-1200: Men's individual epee eliminations Round of 32

1200-1300: Men's individual epee eliminations Round of 16

1310-1340: Men's individual epee quarterfinals

1530-1610: Women's individual sabre semifinals

1625-1725: Men's individual epee semifinals

1725-1745: Women's individual sabre bronze medal Match

1745-1815: Men's individual epee bronze medal Match

1815-1835: Women's individual sabre gold medal Match

1835-1905: Men's individual epee gold medal Match

1910-1920: Women's individual sabre medal ceremony

1920-1930: Men's individual epee medal ceremony

Gymnastics (Artistic) (start: 1800; end: 2040)

1800-2015: Women's team final

2025-2040: Women's team medal ceremony

Handball (start: 1130; end: 1930)

Women's preliminaries

1130-1230: Ukraine vs China, Pool A

1330-1430: Hungary vs Greece, Pool A

1630-1730: South Korea vs Denmark, Pool B

1830-1930: France vs Spain, Pool B

Hockey (start: 0530; end: 1900)

Men's preliminaries

0530-0700: South Korea vs Britain, Pool A

0730-0900: Argentina vs Australia, Pool B

1500-1630: South Africa vs India, Pool B

1700-1830: New Zealand vs Netherlands, Pool B

1530-1700: Egypt vs Pakistan, Pool A

1730-1900: Spain vs Germany, Pool A

Reuters


Advertisement
Copyright © 2014 HT Media Limited. All Rights Reserved