Antulay's profile | india | Hindustan Times
Today in New Delhi, India
Dec 10, 2016-Saturday
-°C
New Delhi
  • Humidity
    -
  • Wind
    -

Antulay's profile

india Updated: Dec 19, 2008 13:28 IST

Agencies
Highlight Story

Abdul Rehman Antulay is a member of the 14th Lok Sabha, Union Minister of Minority Affairs of India, and a former Chief Minister of the state of Maharashtra, India.

Antulay was a member of the Maharashtra Legislative Assembly from 1962 to 1976, during which time he served in the Maharashtra state government as Minister of State for Law and Judiciary, Ports and Fisheries and then as Minister of Law & Judiciary, Building, Communication and Housing from October 1969 to February 1976.

He was a member of the Rajya Sabha from 1976 to 1980; in 1980, he was again elected to the Maharashtra Legislative Assembly and served as Chief Minister of Maharashtra from June 1980 to January 1982. He remained in the Maharashtra Legislative Assembly until 1989, when he was elected to the 9th Lok Sabha; he was re-elected to the 10th Lok Sabha in 1991. From June 1995 to May 1996, he was Union Minister of Health and Family Welfare, and from February to May 1996 he was additionally in charge of Water Resources. In 1996 he was re-elected to the 11th Lok Sabha, and in 2004 he was elected to the 14th Lok Sabha. He has been Union Minister of Minority Affairs since January 29, 2006.