Results on Friday, August 22 | india | Hindustan Times
Today in New Delhi, India
Dec 09, 2016-Friday
-°C
New Delhi
  • Humidity
    -
  • Wind
    -

Results on Friday, August 22

india Updated: Aug 22, 2008 18:54 IST

Agencies
Highlight Story

Athletics

Men's 50km walk:

1 Alex Schwazer (Ita) 3 hours 37 minutes 9 seconds Gold

2 Jared Tallent (Aus) 3:39:27 Silver

3 Denis Nizhegorodov (Rus) 3:40:14 Bronze

Baseball

Men's semi-finals:

Cuba 3-2 United States

South Korea 6-2 Japan

Canoeing

Men's kayak K4 1000m final:

1 Belarus 2:55.714 Gold

2 Slovakia 2:56.593 Silver

3 Germany 2:56.676 Bronze

Women's kayak K4 500m final:

1 Germany 1 minute 32.231 seconds Gold

2 Hungary 1:32.971 Silver

3 Australia 1:34.704 Bronze

Men's kayak K2 1000m final:

1 Martin Hollstein/Andreas Ihle (Ger) 3 minutes 11.809 seconds Gold

2 Kim Wraae Knudsen/Rene Holten Poulsen (Den) 3:13.580 Silver

3 Andrea Facchin/Antonio Scaduto (Ita) 3:14.750 Bronze

Men's K1 kayak single 1000m final:

1 Tim Brabants (GB) 3 mins 26.323 secs Gold

2 Eirik Veraas Larsen (Nor) 3:27.342 Silver

3 Ken Wallace (Aus) 3:27.485 Bronze

Men's C1 canoe single 1000m final:

1 Attila Sandor Vajda (Hun) 3 mins 50.467 secs Gold

2 David Cal (Spa) 3:52.751 Silver

3 Thomas Hall (Can) 3:53.653 Bronze

Cycling

Men's BMX final:

1 Maris Strombergs (Lat) 36.190 secs Gold

2 Mike Day (US) 36.606 Silver

3 Donny Robinson (US) 36.972 Bronze

Women's BMX final:

1 Anne-Caroline Chausson (Fra) 35.976 secs Gold

2 Laetitia le Corguille (Fra) 38.042 Silver

3 Jill Kinter (US) 38.674 Bronze

Handball

Men's semi-final:

France 25-23 Croatia

Men's placement 5-8 matches:

Russia 28-27 Denmark

Poland 29-26 South Korea

Hockey

Women's bronze medal match:

Germany 1-3 Argentina

Women's 11/12th place classification match:

South Africa 4-1 New Zealand

Women's 5/6th place classification match:

Australia 2-0 Great Britain

Synchronized Swimming

Team Event Technical Routine

1 Russia 49.500 pts

2 Spain 48.917 pts

3 China 48.584 pts

4 Japan 48.167 pts

5 Canada 47.584 pts

5 United States 47.584 pts

7 Australia 40.417 pts

8 Egypt 39.750 pts

Taekwondo

Women's 67kg final:

Kyungseon Hwang (Kor) bt Karine Sergerie (Can) 2-1

Men's 80kg final:

Hadi Saei (Irn) bt Mauro Sarmiento (Ita) 6-4

Men's 80kg bronze medal matches:

Steven Lopez (US) bt Rashad Ahmadov (Aze) 3-2

Zhu Guo (Chn) bt Aaron Cook (GB) 4-1

Women's 67kg bronze medal matches:

Sandra Saric (Cro) bt Asuncion Ocasio Rodriguez (Pur) 5-1

Gwladys Patience Epangue (Fra) bt Tina Morgan (Aus) 4-1

Volleyball

Indoor - men's semi-finals:

United States 3-2 Russia

Italy v Brazil

Beach - men's bronze medal match:

Ricardo/Emanuel (Brz) bt Renato Gomes/Jorge Terceiro (Geo) 21-15 21-10

Beach - men's gold medal match:

Todd Rogers/Philip Dalhausser (US) bt Marcio Araujo/Fabio Luiz (Brz) 23-21 17-21 15-4