Results on Saturday, August 16 | india | Hindustan Times
Today in New Delhi, India
Jan 20, 2017-Friday
-°C
New Delhi
  • Humidity
    -
  • Wind
    -

Results on Saturday, August 16

india Updated: Aug 18, 2008 02:17 IST
Agencies
Highlight Story

Boxing

Men's flyweight (51kg) quarter-finalists:

McWilliams Arroyo Acevedo (Pue), Andris Laffita Hernandez (Cub), Georgy Balakshin (Rus), Jitender Kumar (Ind), Vincenzo Picardi (Ita), Walid Cherif (Tun), Somjit Jongjohor (Tha), Anvar Yunusov (Taj)

Men's middleweight (75kg) quarter-finalists:

Alfonso Blanco Parra (Ven), Darren John Sutherland (Ire), Bakhtiyar Artayev (Kaz), James Degale (GB), Elshod Rasulov (Uzb), Emilio Correa Bayeaux (Cub), Carlos Gongora (Ecu), Vijender Kumar (Ind)

Weightlifting

1 Miran Jang (Kor) 323 Gold WR

2 Olha Korobka (Ukr) 277 Silver

3 Mariya Grabovetskaya (Kaz) 270 Bronze

Football

Men's quarter-finals:

Italy 2-3 Belgium

Brazil 2-0 Cameroon

Nigeria 2-0 Ivory Coast

Argentina 2-1 Netherlands

Rowing

Women's single sculls final:

1 Bulgaria 7:22.34 Gold

2 United States 7:22.78 Silver

3 Belarus 7:23.98 Bronze

Men's single sculls final:

1 Norway 6:59.83 Gold

2 Czech Republic 7:00.63 Silver

3 New Zealand 7:03.40 Bronze

Women's pairs final:

1 Romania 7:20.60 Gold

2 China 7.22.28 Silver

3 Belarus 7:22.91 Bronze

Men's pairs final:

1 Australia 6:37.44 Gold

2 Canada 6:39.55 Silver

3 New Zealand 6:44.19 Bronze

Women's double sculls final:

1 New Zealand 7:07.32 Gold

2 Germany 7:07.33 Silver

3 Great Britain 7:07.55 Bronze

4 China 7:15.85

5 United States 7:17.53

6 Czech Republic 7:25.09

Men's double sculls final:

1 Australia 6:27.77 Gold

2 Estonia 6:29.05 Silver

3 Great Britain 6:29.10 Bronze

Men's fours final:

1 Great Britain 6:06.57 Gold

2 Australia 6:07.85 Silver

3 France 6:09.31 Bronze

Cycling

Men's keirin final:

1 Chris Hoy (GB) Gold

2 Ross Edgar (GB) Silver

3 Kiyofumi Nagai (Jpn) Bronze

Men's individual pursuit final:

1 Bradley Wiggins (GB) 4:16.977 Gold

2 Hayden Roulston (NZ) 4:19.611 Silver

3 Steven Burke (GB) 4:20.947 Bronze

Men's points race final:

1 Joan Llaneras (Spa) 60 pts Gold

2 Roger Kluge (Ger) 58 pts Silver

3 Chris Newton (GB) 56 pts Bronze

Swimming

Women's 200m backstroke final

1 Kirsty Coventry (Zim) 2mins 5.24secs Gold WR

2 Margaret Hoelzer (US) 2:06.23 Silver

3 Reiko Nakamura (Jpn) 2:07.13 Bronze

Men's 100m butterfly final

1 Michael Phelps (US) 50.58secs Gold

2 Milorad Cavic (Ser) 50.59 Silver

3 Andrew Lauterstein (Aus) 51.12 Bronze

Women's 800m freestyle final:

1 Rebecca Adlington (GB) 8mins 14.10secs Gold WR

2 Alessia Filippi (Ita) 8:20.23 Silver

3 Lotte Friis (Den) 8:23.03 Bronze

Men's 50m freestyle final:

1 Cesar Cielo Filho (Brz) 21.30secs Gold OR

2 Amaury Leveaux (Fra) 21.45 Silver

3 Alain Bernard (Fra) 21.49 Bronze

Men's water polo results:

Hungary 13-12 Australia

Spain 12-6 Montenegro

Greece 13-7 Canada

Germany 8-7 Italy

United States 7-5 Croatia

Serbia 15-5 China

Athletics

Women's heptathlon final standings:

1 Nataliia Dobrynska (Ukr) 6733 pts Gold

2 Lyudmila Blonska (Ukr) 6700 Silver

3 Hyleas Fountain (US) 6619 Bronze

Men's 100m final:

1 Usain Bolt (Jam) 9.69 Gold WR

2 Richard Thompson (Tri) 9.89 Silver

3 Walter Dix (US) 9.91 Bronze

Women's shot put final:

1 Valerie Vili (NZ) 20.56m Gold

2 Natallia Mikhenevich (Bel) 20.28 Silver

3 Nadzeya Ostapchuk (Bel) 19.86 Bronze

Men's 20km walk

1 Valeriy Borchin (Rus) 1hr 19:01secs Gold

2 Jefferson Perez (Ecu) 1:19:15 Silver

3 Jared Tallent (Aus) 1:19:42 Bronze

Hockey

Women's group A:

Australia 1-2 Netherlands

South Korea 1-6 China

Spain 1-0 South Africa

Women's group B:

New Zealand 1-4 United States

Germany 0-4 Argentina

Great Britain 2-1 Japan

Wrestling

Women's freestyle 55kg final:

Saori Yoshida (Jpn) bt Xu Li (Chn) 5-0

Women's freestyle 48kg final:

Carol Huynh (Can) bt Chiharu Icho (Jpn) 3-1

Basketball

Men's Group A:

Russia 80-95 Australia

Croatia 73-86 Lithuania

Argentina 97-82 Iran

Men's Group B:

Greece 102-61 Angola

China 59-55 Germany

United States 119-82 Spain

Tennis

Men's doubles final

Roger Federer/Stanislas Wawrinka (Swi, 4) bt Simon Aspelin/Thomas Johansson (Swe) 6-3 6-4 6-7 6-3

Men's singles bronze medal match

Novak Djokovic (Ser, 3) bt James Blake (US, 8) 6-3 7-6 (7-4)

Badminton

Men's doubles gold medal match:

Markis Kido/Hendra Setiawan (Ina) bt Yun Cai/Haifeng Fu (Chn) 12-21, 21-11, 21-16

Women's singles gold medal match:

Zhang Ning (Chn) Gold bt Xie Xingfang (Chn) Silver21-12, 10-21, 21-18

Shooting

Men's skeet final:

1 Vincent Hancock (US) 145 pts SO Gold

2 Tore Brovold (Nor) 145 SO Silver

3 Anthony Terras (Fra) 144 SO Bronze

Men's 25m rapid fire pistol final

1 Oleksandr Petriv (Ukr) 780.2 points Gold

2 Ralf Schumann (Ger) 779.5 Silver

3 Christian Reitz (Ger) 779.3 Bronze

Handball

Men's group A

France 28-21 Spain

Brazil 29-22 China

Croatia 24-27 Poland

Men's group B

Egypt 22-24 South Korea

Russia 24-24 Germany

Denmark 32-32 Iceland

Baseball

United States 5-4 Canada

Cuba 1-0 Chinese Taipei

Netherlands 6-4 China

South Korea 5-3 Japan

Table tennis

Women's team bronze medal play-offs 2nd round:

Japan 3-2 Hong Kong

Korea 3-0 United States

Men's team semi-finals:

Germany 3-2 Japan

China 3-0 Korea

<