Results on Wednesday, August 20 | india | Hindustan Times
Today in New Delhi, India
Aug 24, 2017-Thursday
-°C
New Delhi
  • Humidity
    -
  • Wind
    -

Results on Wednesday, August 20

Women's hammer: Aksana Miankova (Bel) GoldSailing: Tom Ashley (NZ) GoldSwimming: Larisa Ilchenko (Rus) Gold

india Updated: Aug 20, 2008 19:25 IST

Women's hammer

1 Aksana Miankova (Bel) 76.34m Gold

2 Yipsi Moreno (Cub) 75.20 Silver

3 Zhang Wenxiu (Chn) 74.32 Bronze

Baseball

Men's preliminaries:

Netherlands 0-10 South Korea

Cuba 17-1 China

Basketball

Men's quarter-finals

Spain 72-59 Croatia

China 68-94 Lithuania

Boxing

Men's flyweight quarter-finals

Andris Laffita Hernandez (Cub) bt McWilliams Arroyo Acevedo (Pur) 11-2

Georgy Balakshin (Rus) bt Jitender Kumar (Ind) 15-11

Vincenzo Picardi (Ita) bt Walid Cherif (Tun) 7-5

Somjit Jongjohor (Tha) bt Anvar Yunusov (Tjk) 8-1

Men's middleweight quarter-finals

Darren John Sutherland (Irl) bt Alfonso Blanco Parra (Ven) 11-1

James DeGale (GB) bt Bakhtiyar Artayev (Kaz) 8-3

Emilio Correa Bayeaux (Cub) bt Elshod Rasulov (Uzb) 9-7

Vijender Kumar (Ind) bt Carlos Gongora (Ecu) 9-4

Handball

Men's quarter-finals:

Iceland 32-30 Poland

France 27-24 Russia

Croatia 26-24 Denmark

Hockey

Women's semi-final

China 3-2 Germany

Women's classification:

Spain 3-2 United States

South Korea 2-1 Japan

Sailing

Men's RS: X final:

1 Tom Ashley (NZ) 52 points Gold

2 Julien Bontemps (Fra) 53 Silver

3 Shahar Zubari (Isr) 58 Bronze

Women's RS: X final:

1 Yin Jian (Chn) 39 points Gold

2 Alessandra Sensini (Ita) 40 Silver

3 Bryony Shaw (GB) 45 Bronze

Softball

Bronze medal match

Japan 4-3 Australia Bronze

Semi-finals:

United States 4-1 Japan

Australia 5-3 Canada

Swimming

Women's 10km marathon:

1 Larisa Ilchenko (Rus) 1:59:27.7 Gold

2. Keri-Anne Payne (GB) 1:59:29.2 Silver

3. Cassandra Patten (GB) 1:59:31.0 Bronze

Synchronised swimming duet

1 Davydenko/Ermakova (Rus) 99.251 Gold

2 Fuentes/Mengual (Spa) 98.334 Silver

3 Harada/Suzuki (Jpn) 97.167 Bronze

Taekwondo

Women's 49kg gold medal match

Wu Jingyu (Chn) Gold bt Buttree Puedpong (Tha) Silver 1- -1

Women's 49kg bronze medal matches

Daynellis Montejo (Cub) Bronze bt Yang Shu-Chun (Tpe) 3-2

Dalia Contreras Rivero (Ven) Bronze bt Mildred Alango (Ken) 1-0

Men's 58kg gold medal match

Guillermo Perez (Mex) Gold bt Yulis Gabriel Mercedes (Dom) Silver

Men's 58kg bronze medal match

Rohullah Nikpai (Afg) Bronze bt Juan Antonio Ramos (Spa) 4-1

Chu Mu-Yen (Tpe) Bronze bt Chutchawal Khawlaor (Tha) 4-2

Volleyball

Indoor - men's quarter-finals:

Italy 3-2 Poland

Russia 3-1 Bulgaria

Beach - men's semi-finals:

Ricardo/Emanuel (Bra) 0-2 Araujo/Luiz (Bra)

Rogers/Dalhausser (US) 2-0 Gomes/Jorge (Geo)

Waterpolo

Men's semi-final qualification

Montenegro 7-6 Croatia

Serbia 9-5 Spain

Men's quarter-finals:

Greece 13-8 China

Italy 13-11 Canada

Wrestling

Men's Freestyle 74 kg gold medal match

Buvaysa Saytiev (Rus) Gold bt Soslan Tigiev (Uzb) Silver

Men's Freestyle 74 kg bronze medal match

Murad Gaidarov (Bel) Bronze bt Gheorghita Stefan (Rom) 5-2

Men's 66kg final

Ramazan Shahin (Tur) Gold bt Andriy Stadnik (Ukr) Silver 3-1

Men's 66 kg bronze medal match

Otar Tushishvili (Geo) Bronze bt Geandry Garzon (Cub) 4-1

Men's 66kg second repechage

Sushil Kumar (Ind) bt Albert Batyrov (Bel) 3-1

Geandry Garzon (Cub) bt Mehdi Taghavi (Irn) 3-1

Men's 66kg first repechage

Sushil Kumar (Ind) bt Doug Schwab (US) 3-1