Shortest stints | india | Hindustan Times
Today in New Delhi, India
Dec 11, 2016-Sunday
-°C
New Delhi
  • Humidity
    -
  • Wind
    -

Shortest stints

india Updated: Nov 20, 2007 02:40 IST

Hindustan Times
Highlight Story

Chief ministers who ruled for less than a month

Jagdambika Pal, UP:
2 days (Feb 21-23, 1998)

Om Prakash Chautala, Haryana:
5 days (July 12-17, 1990)

Nitish Kumar, Bihar:
7 days (March 3-10, 2000)

BS Yeddyurappa, Karnataka:
7 days
(Nov 12-19, 2007)

Om Prakash Chautala, Haryana:
15 days (March 22-April 6, 1991)

Hira Lal Devpura, Rajasthan:
15 days (Feb 23-March 10, 1985)

Gopi Chand Bhargava, Punjab:
15 days
(June 21-July 6, 1964)

Bindeshwari Prasad Mandal, Bihar:
21 days
(Feb 1-22, 1968)

Janaki Ramachandran, Tamil Nadu:
23 days
(Jan 7-30, 1988)

Bhola Paswan Shastri, Bihar:
27 days
(June 15-July 12, 1969)

Sunderlal Patwa, Madhya Pradesh:
27 days
(Jan 20-February 17)

Bhumidhar Barman, Assam:
27 days
(April 22-May 19, 1996)

Bhagwantrao Mandlai, Madhya Pradesh:
29 days
(Jan 1-30, 1957)

N Bhaskara Rao, Andhra Pradesh:
31 days
(Aug 16-Sept 16, 1984)

K Karunakaran, Kerala:
31 days
(March 25-April 25, 1977)