Who wins where | india | Hindustan Times
Today in New Delhi, India
Dec 05, 2016-Monday
-°C
New Delhi
  • Humidity
    -
  • Wind
    -

Who wins where

india Updated: May 25, 2008 18:18 IST

PTI
Highlight Story

Following are the results announced in the elections to the 224-member Karnataka Assembly:

Shorapur (ST): Narasimha Nayak (BJP) beat Raja Venkatappa Naik (Cong) by a margin of 4,000 votes.
Siruguppa (ST) M S Somalingappa (BJP) beat B M Nagaraj (Cong) by a margin of 4,824 votes.
Bellary (ST) Former Minister B Sreeramulu (BJP) beat B Ram Prasad (Cong) by a margin of 25,716 votes.
Sullia (SC): S Angara (BJP) beat Dr B Raghu (Cong) by a margin of 5300 votes.
Bhatkal : J D Naik (Cong) beat Shivanand Naik (BJP) by a margin of 12,102 votes.
Kampli (ST): T H Suresh Babu (BJP) beat Sanna Hanumakka (Cong) by a margin of 22,336 votes.
Hadagali (SC) B Chandra Naik (BJP) P T Parameshwara Naik (Cong) by a margin of 6518 votes.
Kudligi (ST): B Nagendra (BJP) beat S Venkatesh (CONG) by margin of 8757 votes.
Mangalore North : Krishna Palemar (BJP) beat B A Moihiuddin Bava (Cong) by a margin of 14,263 votes.
Vijayanagara (Bellary): Anand Singh (BJP) BEAT H R Gaviappa (Cong) by a margin of 26,497 votes.
Sandur (ST): E Thukaram (Cong) beat T Nagaraj (BJP) by a margin of 20719 votes.
Hagaribommanahalli (SC) K Nemaraj Naik (BJP) beat Hegdal Ramanna (Cong) by a margin of 2754 votes.
Kaup : Lalji R Mendon (BJP) beat Vasanth V Saliyan by a margin of 867 votes.
Karkala: Gopal Bhandary (Cong) BEAT V Sunil Kumar (BJP) by a margin of 1532 votes.
Ramanagar: Former Chief Minister H D Kumaraswamy JD(S) beat M Rudresha (BJP) by a margin of 47260 votes.
Yelahanka: Viswanath S R (BJP) beat Chandrappa B (Cong) by a margin of 16022 votes.
Mahadevapura (SC): Aravind Limbevali (BJP) beat Shivanna B (Cong) by a margin of 13358 votes.
Bellary City: G Somasekhara Reddy (BJP) beat Anil H Lad (Cong) by margin of 1022 votes.
Anekal (SC): A Narayanaswamy (BJP) beat B Gopal (Cong) by margin of 9862 votes.
Homnabad: Rajshekar Baswaraj (Cong) beat Subhash Kallur (BJP) by margin of 21736 votes.
Mangalore South: N Yogesh Bhut (BJP) beat Ivan D' Souza (Cong) by margin of 8760 votes.
Bantwal: B Ramanatha Rai (Cong) beat Nagaraja Shetty (BJP) by margin of 1251 votes.
Nargund: C C Patil (BJP) beat B R Yavagal (Ind) by a margin of 17614 votes.
Haliyal: Sunil V Hegde (JDS) beat R V Deshpande (Cong) by a margin of 5425 votes.
Kumta: Dinakar Keshav Shetty (JDS) beat Mohan Krishna Shetty (Cong) by a margin of 20 votes.
Chincholi (SC): Sunil Vallyapur (BJP) beat Babu Rao Chauhan (Cong) by a margin of 6960 votes.
Yellapur: Veerabhadragouda Shivangouda Patil (BJP) beat Arbail Hebbar Shivram (Cong) by a margin of 2485 votes.
Madikeri: Appachu (Ranjan) (BJP) beat B A Jeevijaya (Cong) by a margin of 6585 votes.
Hangal: Udasi Channabasappa Mahalingappa (BJP) beat Tahasildar Manohar (Cong) by a margin of 5922 votes.
Shiggaon: Basavaraj Bommai (BJP) beat Khadri Sayed Azeempeer (Cong) by a margin of 12,862 votes.
Haveri (SC): Nehru Olekar (BJP) beat Lamani Rudrappa Manappa (Ind) by a margin of 18066 votes.
Davangere North: S A Ravindranath (BJP) beats B M Satish (JDS) by a margin of 53661 votes.
Belthanagady: Vasntha Bangera (Cong) beats K Prabhakar Bangera (BJP) by a margin of 16114 votes.
Moodabidri: K Abhayachndra (Cong) beats K P Jagadesh Adikari (BJP) by a margin of 9903 votes.
Puttur: Mallika Prasad (BJP) beats Bondala Jaganatha Shetty (Cong) by a margin of 1425 votes.
Mangalore: U T Khadar (Cong) beats Padmanabha Kottary (BJP) by a margin of 7233 votes.
Hosadurga: Goolihatti D Shekar (Ind) beats B G Govindappa (Cong) by a margin of 1168 votes.
Hiriyur: Sudhar D (Ind) beats Lakshmikantha N R (BJP) by a margin of 16378 votes.
Molakalmuru (ST): N Y Gopalakrishna (Cong) beats S Thippeswamy (BJP) by a margin of 5076 votes.
Bangalore South: M Krishanappa (BJP) beads M Sadananda (Cong) by a margin of 34135 votes.
Malur: Krishnaiah Shetty (BJP) beats R Prabhakar (JDS) by a margin of 52401 votes.
Yelburga: Eshanna gulagannavar (BJP) beats Basavaraj Rayaraddi (Cong) by a margin of 29781 votes.
Karwar - Anand Vasant (Cong) beats Ganapati Dumma Ulvekar (IND) by a margin of 19709 votes.
Sirsi - Vishwashwar Hegde (BJP) beats Raveendranath Narayan Naik (INC) by a margin of 30733 votes.
Udupi - K Raghupathy Bhat (BJP) beats Pramod Madhawaraj (Cong) by a margin of 2479 votes.
Mandya - M Srinivas (JDS) beat Vidya Nagendra (BJP) by 10498 votes.
Melukote : C S Puttaraju (JDS) beat K S Puttannaiah (Sarvodaya Karnataka Party) by a margin of 11884 votes.
Chamarajanagar: C Puttaranga Shetty (Cong) beat M Mahadev (BJP) a margin of 2612 votes.
Nagemangala: Suresh Gowda (Cong) beat N Chaluvarayaswamy (JDS) by a margin of 5560 votes.
Malavalli (SC) P M Narendraswamy (Ind) beat Dr K Annadani (JDS) by a margin of 11224 votes.
Krishnarajapet: K B Chandrasekhar (Cong) beat Krishna (JDS) by a margin of 3016 votes.
Maddur: M S Siddaraju (JDS) beat D C Thammanna (Cong) by margin of 7557 votes.
Srirangapattana: A B Ramesh Bandisidde Gowda (JDS) beat Ambaresh (Cong) by a margin of 5164 votes.
Krishnaraja Nagar: S R Mahesh (JDS) beat Adaguru H Vishwanath (Cong) by a margin of 20548 votes.
Chamundeshwari: M Sathyanarayana (Cong) beat C N Manjegwoda (BJP) by a margin of 14299 votes.
Gundlupet: H S Mahadeva Prasad (Cong) beat C S Niranjan Kumar (BJP) by a margin of 2203 votes.
Gulbarg North: Quamarul Islam (cong) beat B G Patil (BJP) by a margin of 15024 votes.
Afzalpur: Malikayya Venkaiah Guttedar (Cong) beat M Y Patil (BJP) by a margin 7958 votes.
Chittapur (SC) Mallikarjuna Kharge (Cong) beat Valmiki Kamalu Naik (BJP) by a margin of 17,456 votes.
Shahapur: Sharanabasavappa Darshanapur (Cong) beat Shivshekharappagouda Shirwal (JDS) by 11,114 votes.
Gulbarga South: Chandrashekara Patil (BJP) beat Basvaraj Bhimall (Cong) by a margin of 14,193 votes.
Arkalgud: Manju A (Cong) beat A T Ramaswamy (JDS) by a margin of 9040 votes.
Holenarasipura: H D Revanna (JDS) beat Anupama S G (Cong) by a margin of 27,606 votes.
Bidar South: Bandeppa Khashempur (JDS) beat Sanjay Kheny (BJP by a margin of 1,271 votes.
Bidar: Gurupadappa Napamarappali (Cong) beat Raheem Khan (BSP) by a margin of 2,930 votes.
Bhalki: Eshwara Bhimanna Khandra (Cong) beat Prakash Khandre (BJP) by 20,971 votes.
Shimoga: K S Eshwarappa (BJP) beat Ismail Khan (Cong) by a margin of 32,419 votes.
Aurad (SC): Prabhu Chavan (BJP) beat Narasingrao Suryawanshi (Cong) by 27,778 votes.
Shimoga Rural: K G Kumaraswamy (BJP) beat Kariyanna (Cong) by a margin of 24265 votes.
Belgi: Murugesh Rudrappa Nirani (BJP) beat Ajay Kumar Saranayak (Cong) by a margin of 3124 votes.
Tirthahalli: Kimmane Rathnakar (Cong) beat Araga Jnanendra (BJP) by a margin of 3826 votes.
Jamkandi: Kulkarni Shrikant Subbarao (BJP) beat Siddu B Nayamana Gowda (Cong) by a margin of 19690 votes.
Sorab: H Halappa (BJP) beat S Kumara Bangarappa (Cong) by a margin of 21053 votes.
Byndoor: K Laxminarayana (BJP) beat K Gopala Pujari (Cong) by a margin of 7970 votes.
Kundapura: Haladi Srinivas Shetty (BJP) beat K Jayaprakash Hegde (Cong) by 25,083 votes.
Hassan: H S Prakash (JDS) beat B Shivaramu (Cong) by a margin of 16804 votes.
Arsikere: K M shivalinge Gowda (JDS) beat G V Siddappa (Cong) by 34,226 votes.
Bagalkot: Charantimath Viranna Chandrashekarayya (BJP) beat M H Yamanappa (Cong) by a margin of 9246 votes.
Terdal:Siddu Savadi (BJP) bt Umashri (Cong) by 12244 votes
Yadgir: A B Malak Reddy (Cong) beat Dr Veerabaswantha Reddy Mudnal (BJP) by a margin of 4,536 votes.
Babaleshwar: M B Patil (Cong) beat Vijugouda Patil (JDS) by 16,639 votes.
Gurmitkal : Baburao Chinchansur (Cong) beat Nagana Gouda Kandakur (JDS) by a margin of 9208 votes.
Sedam: Dr Sharan Prakash Rudrappa Patil (Cong) beat Rajkumar Patil Telkur (BJP) by 5,924 votes.
Aland: Guttedar Subash Rukmayya (JDS) beat B R Patil (Cong) by a margin of 5,831 votes.
Virajpet: K G Bopaiah (BJP) beat Veena Achaiah (Cong) by a margin of 15,072 votes.
Heggadadevankote (ST): Chikkana (Cong) beat K Chikkaveeranayaka (BJP) by a margin of 12,542 votes.
Nanjangud (SC): V Srinivas Prasad (Cong) beat S Mahadevaiah (BJP) by a margin of 708 votes.
Hanur: R Narendra (Cong) beat Parimala Nagappa (BSP) by a margin of 23140 votes.
Sakleshpur (SC): H K Kumaraswamy (JDS) beat Nirvanaiah (BJP) by a margin of 13,221 votes.
Narasimharaja: Tanveer Sait (Cong) beat S Nagaraju (Sandesh) (JDS) by 6,685 votes.
Nippani: K P Patil (Cong) beat J S Annasaheb (BJP) by a margin of 7,487 votes.
Ravbag (SC): A D Mahalingappa (BJP) beat Omprakash S Kanagali (Cong) by a margin of 14,560 votes.
Kuddchi (SC): Ghatage Shama Bhima (Cong) beat Mahendra K Tammannavar (BJP) by a margin of 766 votes.
Hukkeri: Umesh vishwanath Katti (JDS) beat Appayya Gouda Basagouda Patil (Cong) by a margin of 17,636 votes.
Kittur: Marihal Suresh Shivarudrappa (BJP) beat Inamdar Dannappagowda Basanagouda (Cong) by a margin of 4365 votes.
Saundatti Yellamma: Mamani Viswanath Chandrashekar (BJP) beat Koujalagi Subhash Shidramppa (Cong) by 4577 votes.
Ramdurg: Ashok Mahadevappa Pattan (Cong) beat Mahadevappa Shivalingappa Yadawad (BJP) by a margin of 384 votes.
Bailhongal: Metgud Virupaxi (Jagadish Channappa) (BJP) beat Koujalagi Mahanthesh Shivananad (Cong) by 9,240 votes.
Yemkanmardi (ST): Jarakiholi Satish Laxmanarao (Cong) beat Balagouda Malagouda Patil (JDS) by a margin of 16781 votes.
Belgaum Uttar: Feroz Nuruddin Sait (Cong) bt Shankargouda I Patil (BJP) by a margin of 3373 votes.
Belgaum Dakshin: Abhay Patil (BJP) beat Kirankrishnarao Sayanak (Ind) by a margin of 12990 votes.
Belgaum Rural: Sanjay B Patil (BJP) beat Malagi Shivaputrappa Chennabasappa (Cong) by a margin of 8309 votes.
Khanpur: Prhalad Remani (BJP) beat Rafique Khatalsab Khanapuri (Cong) by a margin of 11654 votes.
Muddebihal: Appaji Channabasavaraj Shankara Rao Nadagouda (Cong) beat Biradar Mangala Shantagoudru (BJP) by a margin of 2403 votes.
Indi: Dr Bagali Sarvabhoum Satagouda (BJP) beat Yashvantray Gowda Vithal Gowda Patil (Cong) by a margin of 571 votes.
Nagthan (SC): Katakdhond Vitthal Dhondiba (BJP) beat H R Algur (Raju) (Cong) by a margin of 4207 votes.
Bijapur City: Appasaheb (Appu) Mallappa Pattana Shetti (BJP) beat Horti Sahebmoddin Abularahiman (Cong) by a margin of 17564.
Arbhavi: Balachandra Laxmanrao Jarakiholi (JDS) beat Vivekrao Vasantrao Patil (BJP) by a margin of 5368 votes.
Devar Hippargi: A S Patil (Nadahalli) (Cong) beat Basavagouda R Patil (Yatnal) (BJP) by a margin of 30893 votes.
Basavana Bagevadi: Bellubbi Sangappa Kallappa (BJP) beat Shivanad Patil (Cong) by a margin of 13887 votes.
Bhadravati: B K Sangameshwara (Cong) beat Appaji M J (JDS) by a margin of 487 votes.
Sagar: Gopalkrishna Beluru (BJP) beat Kagoduthimmappa (Cong) by a margin 2845 votes.