Oscars 2018: Here’s a complete list of winners
Today in New Delhi, India
Jan 22, 2019-Tuesday
-°C
New Delhi
  • Humidity
    -
  • Wind
    -

Oscars 2018: Here’s a complete list of winners

The 90th Academy Awards: Guillermo del Toro’s romance fantasy leads the pack with 13 nominations, followed by Christopher Nolan’s Dunkirk (8) and Martin McDonagh’s Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (7). Here’s the full list of winners.

Oscars2018 Updated: Mar 05, 2018 12:40 IST
HT Correspondent
HT Correspondent
Hindustan Times
Oscars 2018,Oscars,Academy Awards
Sally Hawkins, Saoirse Ronan, Margot Robbie and Meryl Streep react after Frances McDormand's Best Actress acceptance speech.(REUTERS)

The 90th Academy Awards, hosted for the second year in a row by Jimmy Kimmel, kicked off at the Dolby Theatre in Hollywood on Monday. Guillermo del Toro’s romance fantasy The Shape of Water leads the pack with 13 nominations, followed by Christopher Nolan’s Dunkirk (8) and Martin McDonagh’s Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (7).

Here is the complete list of winner from Hollywood’s biggest awards show. We will keep updating the list during the course of the event.

You can catch all the LIVE updates here, read our predictions here, and check out picture from the red carpet here.

Best Picture

Call Me by Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Post
WINNER: The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Directing

Christopher Nolan, Dunkirk
Jordan Peele, Get Out
Greta Gerwig, Lady Bird
Paul Thomas Anderson, Phantom Thread
WINNER: Guillermo del Toro, Shape of Water

Actor in a Leading Role

Timothée Chalamet, Call Me by Your Name
Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Daniel Kaluuya, Get Out
WINNER: Gary Oldman, Darkest Hour
Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.

Actress in a Leading Role

Sally Hawkins, The Shape of Water
WINNER: Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie, I, Tonya
Saoirse Ronan, Lady Bird
Meryl Streep, The Post

Actress in a Supporting Role

Mary J. Blige, Mudbound
WINNER: Allison Janney, I, Tonya
Laurie Metcalf, Lady Bird
Lesley Manville, Phantom Thread
Octavia Spencer, The Shape of Water

Actor in a Supporting Role

Willem Dafoe, The Florida Project
Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Richard Jenkins, The Shape of Water
Christopher Plummer, All the Money in the World
WINNER: Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Adapted Screenplay

WINNER: James Ivory, Call Me by Your Name
Scott Neustadter and Michael H. Weber, The Disaster Artist
Scott Frank, James Mangold, and Michael Green, Logan
Aaron Sorkin, Molly’s Game
Virgil Williams and Dee Rees, Mudbound

Original Screenplay

Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani, The Big Sick
WINNER: Jordan Peele, Get Out
Greta Gerwig, Lady Bird
Guillermo del Toro and Vanessa Taylor, The Shape of Water
Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Animated Feature Film

The Boss Baby
The Breadwinner
Winner: Coco
Ferdinand
Loving Vincent

Foreign Language Film

WINNER: A Fantastic Woman (Chile)
The Insult (Lebanon)
Loveless (Russia)
Body and Soul (Hungary)
The Square (Sweden)

Documentary Feature

Abacus: Small Enough to Jail
Faces Places
Winner: Icarus
Last Men in Aleppo
Strong Island

Cinematography

WINNER: Roger A. Deakins, Blade Runner 2049
Bruno Delbonnel, Darkest Hour
Hoyte van Hoytema, Dunkirk
Rachel Morrison, Mudbound
Dan Laustsen, The Shape of Water

Film Editing

Paul Machliss and Jonathan Amos, Baby Driver
WINNER: Lee Smith, Dunkirk
Tatiana S. Riegel, I, Tonya
Sidney Wolinsky, The Shape of Water
Jon Gregory, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Production Design

Beauty and the Beast (Production Design: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer)
Blade Runner: 2049 (Production Design: Dennis Gassner; Set Decoration: Alessandra Querzola)
Darkest Hour (Production Design: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer)
Dunkirk (Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Gary Fettis)
WINNER: The Shape of Water (Production Design: Paul Denham Austerberry; Set Decoration: Shane Vieau and Jeff Melvin)

Costume Design

Jacqueline Durran, Beauty and the Beast
Jacqueline Durran, Darkest Hour
Winner: Mark Bridges, Phantom Thread
Luis Sequeira, The Shape of Water
Consolota Boyle, Victoria & Abdul

Makeup and Hairstyling

WINNER: Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, and Lucy Sibbick, Darkest Hour
Daniel Phillips and Lou Sheppard, Victoria & Abdul
Arjen Tuiten, Wonder

Original Score

Hans Zimmer, Dunkirk
Jonny Greenwood, Phantom Thread
WINNER: Alexandre Desplat, The Shape of Water
John Williams, Star Wars: The Last Jedi
Carter Burwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Original Song

“Mighty River,” Mudbound
“Mystery of Love,” Call Me by Your Name
WINNER:“Remember Me,” Coco
“Stand Up for Something,” Marshall
“This Is Me,” The Greatest Showman

Sound Editing

Julian Slater, Baby Driver
Mark Mangini and Theo Green, Blade Runner 2049
Winner: Richard King and Alex Gibson, Dunkirk
Nathan Robitaille and Nelson Ferreira, The Shape of Water
Matthew Wood and Ren Klyce, Star Wars: The Last Jedi

Sound Mixing

Julian Slater, Tim Cavagin, and Mary H. Ellis, Baby Driver
Ron Bartlett, Dough Hemphill, and Mac Ruth, Blade Runner 2049
Winner: Mark Weingarten, Gregg Landarker, and Gary A. Rizzo, Dunkirk
Christian Cooke, Brad Zoern, and Glen Gauthier, The Shape of Water
David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce, and Stuart Wilson, Star Wars: The Last Jedi

Visual Effects

WINNER: Blade Runner 2049 (John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert, and Richard R. Hoover)
Guardians of the Galaxy Vol. 2 (Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner, and Dan Sudick)
Kong: Skull Island (Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza, and Mike Meinardus)
Star Wars: The Last Jedi (Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan, and Chris Corbould)
War for the Planet of the Apes (Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon, and Joel Whist)

Animated Short Film

Winner: Dear Basketball
Garden Party
Lou
Negative Space
Revolting Rhymes

Live Action Short Film

DeKalb Elementary
The Eleven O’Clock
My Nephew Emmett
WINNER: The Silent Child
Watu Wote: All of Us

Documentary Short Subject

Edith and Eddie
WINNER: Heaven Is a Traffic Jam on the 405
Heroin(e)
Knife Skills
Traffic Stop

Follow @htshowbiz for more

First Published: Mar 05, 2018 05:36 IST