Ben Affleck takes kids to Disneyland post alcohol rehab | hollywood | Hindustan Times
Today in New Delhi, India
Oct 19, 2017-Thursday
-°C
New Delhi
  • Humidity
    -
  • Wind
    -

Ben Affleck takes kids to Disneyland post alcohol rehab

Justice League star Ben Affleck spent a day at Disneyland with his kids days after announcing that he had undergone treatment for alcohol addiction.

hollywood Updated: Mar 24, 2017 16:38 IST
This file photo taken on October 10, 2016 shows Ben Affleck at the the Warner Bros. Premiere The Accountant in Hollywood, California.
This file photo taken on October 10, 2016 shows Ben Affleck at the the Warner Bros. Premiere The Accountant in Hollywood, California.(AFP)

Ben Affleck recently took his children to Disneyland and spent a fun-filled day with them.

The 44-year-old actor was spotted enjoying the rides with his kids and also interacted with fans, reported People magazine.

“The kids love spending time with their dad and vice versa,” a friend of the actor told People magazine.

Ben Affleck with daughters Violet and Seraphina 🤗 #benaffleck @benaffleck ❤️ new Photo 21.03.2017 News and Photo dailymail 🍀

A post shared by Ben Affleck (@benaffleckturkey_official) on

One of the onlookers, who rode It’s a Small World with Affleck, noted the actor was wearing a Batman backpack.

Another onlooker said said Ben was “very engaged with his son,” adding, “They were talking to each other a lot while on the different rides.”

Ben affleck and violet school ❤️#benaffleck #bestdad 😚 @benaffleck News and Photo dailymail 🍀23.03.2017

A post shared by Ben Affleck (@benaffleckturkey_official) on

The source, however, did not specify which of his kids - Violet, 11, Seraphina, 7, and Sam, 5 - accompanied him to the amusement park.

"Alkol bağımlılığı tedavisini tamamladım. Hayatı sonuna kadar yaşamak ve elimden geldiğince iyi bir baba olmak istiyorum. Çocuklarım, ihtiyaçları olduğunda yardım almanın utanacak bir şey olmadığını öğrenecek. Bu yaptığım, yardıma ihtiyacı olan ancak ilk adımı atmaktan korkan herkese güç kaynağı olsun. Ailem ve arkadaşlarımın sevgisinden yana çok şanslıyım. Yapmak istediğimi yaptım." -ben affleck ❤️ @benaffleck seninle gurur duyuyorum gerçek bir yıldızsın sen tüm içtenliğinle hayranlarına sevenlerine tüm hissettiğim duygularını ve yaşadıklarını yazıp paylaştı.. kibirli ve egolu olmadığını.. olduğun gibi iyi ve içten bir insan olduğunu zaten biliyorduk.. bu paylaşımınla ne kadar yürekli iyi niyetli olduğunu bir kere daha görmüş olduk.. sen gerçek bir kahraman , süper bir baba , iyi bir actor , iyi bir yazar , iyi bir yönetmen ve mükemmel bir kalbi olan koca yürekli insansın. Seni çok seviyoruz 🙏🏻 💙🙌🏻 #benaffleck 😘 News and Photo dailymail 🍀

A post shared by Ben Affleck (@benaffleckturkey_official) on

The Superman v Batman star even stopped to pose for a photograph with a fan’s young daughter, who also tweeted about meeting Affleck.

Follow @htshowbiz for more